Oficjalna strona Publicznej Szkoły Podstawowej w GlinnikuAktualności 2016/2017„Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”

banner galeria

banner konkursy

banner uczniowski

rada

od lunety   7 i 17 marca 2017r. uczniowie klas V i VI z panią M. Smolarek udali się do Muzeum w Tomaszowie Maz., aby obejrzeć ekspozycję pt. „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” zorganizowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz uczestniczyć w interaktywnych zajęciach w salach muzeum.

Ekspozycja prezentuje ewolucję lunety – jednego z najważniejszych przyrządów naukowych w dziejach ludzkości.
Tematyka wystawy zaprezentowana jest w niezwykle ciekawy sposób. Uczniowie dowiedzieli się, jakimi narzędziami obserwowali kosmos m.in. Kopernik i Galileusz. W Muzeum pojawiły się takie przyrządy jak: astrolabium, torquetum czy triquetrum, a także fotometry, spektroskopy czy kamery CCD i model teleskopu Hubble´a.
Dzięki licznym eksponatom i materiałowi ilustracyjnemu w postaci prezentacji multimedialnej, grafik, obrazów i druków zwiedzający lepiej zrozumieli zasady działania i sposoby użycia teleskopów.
Ekspozycja jest interaktywna, dlatego uczniowie mieli możliwość samodzielnie dokonywać obserwacji przez teleskopy i śledzić zachowanie się promienia świetlnego między soczewkami.
Zajęcia uatrakcyjniła świetna gra, której zawodnicy zostali uwięzieni w kosmosie, a powrót na planetę Ziemia miał umożliwić specjalny tajny kod, który musieli wspólnym wysiłkiem odgadnąć. Zadania gry wykorzystywały zdobytą wcześniej na wykładzie wiedzę, pomysłowość dzieci, ich spostrzegawczość i współpracę. Zabawa była wyśmienita! Wszyscy wrócili na Ziemię!
Mimo tego, ze dziś każdy może obserwować kosmos siedząc wygodnie w fotelu przed monitorem komputerowym, to właśnie przychodząc na wystawę, uczniowie klas V i VI poznali dokładną historię obserwacji astronomicznych i przeżyli kolejną naukową przygodę