banner galeria

banner konkursy

banner uczniowski

rada

dsc00313Z opublikowanego raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce wynika, że aż 63% ludzi powyżej 15 roku życia w ogóle nie czyta książek. Tylko co trzeci Polak sięga po lekturę raz w roku. Jedynie 46% naszych obywateli w 2016r. przeczytało tekst dłuższy niż 3 strony formatu A4!
41% zadeklarowało, że w domu ma jedynie niezbędne podręczniki szkolne!
1 czerwca 2017r. o godz. 10.00 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły postanowili dołączyć do ogólnopolskiej akcji pobicia rekordu czytania książek i podkreślić tym samym, że czytają książki, a dorośli powinni brać przykład z dzieci, aby znów czytanie stało się modne i było oznaką wiedzy i kultury.

W Dniu Dziecka dzieci postanowiły promować czytelnictwo. Każdy z uczniów i nauczycieli przyniósł do szkoły ulubioną książkę i o godz. 10.00 na boisku wszystkie klasy i oddział przedszkolny wspólnie jednocześnie czytały ulubione fragmenty najpiękniejszych napisanych historii świata.
Ponadto na asfaltowej drodze do szkoły powstał wielki napis CZYTAMY widoczny z pobliskiej trasy. Miał on na celu zamanifestowanie konieczności czytania książek. To tym razem dorośli powinni uczyć się od dzieci, że „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Uczniowie wcześniej wybrali ze swoich lektur szkolnych te, ich zdaniem, najciekawsze i w dniu promocji czytelnictwa głosowali, aby wybrać najpopularniejsze.
Tegoroczny ranking lektur przedstawia się następująco:
1. „Kubuś Puchatek” A. A. Milne - 86 głosów
2. „Akademia pana Kleksa” J. Brzechwa – 20 głosów
3. „Dzieci z Bullerbyn” A. Lingrden – 12 głosów
4. „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownacka
„O psie, który jeździł koleją” R. Pisarski – 11 głosów
5. „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza – 4 głosy
6. „Lew, Czarownica i stara szfa” C. S. Lewis – 3 głosy
Uczniowie klas starszych – A. Koch, W. Łysakowska, D. Pająk, i Sz. Świech (wszyscy z kl. V) wzięli także udział w piątej edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smardzewicach. W pierwszym etapie należało napisać oficjalny list do wójta gminy lub burmistrza czy prezydenta miasta, w którym musieli uzasadnić, że powstająca w ich miejscowości nowa ulica czy plac powinna nosić imię postaci literackiej ulubionej książki. W finale wyróżnienie otrzymał Szymon Świech, który napisał o kapralu Wojtku, misiu biorącym udział w II wojnie światowej. Zapraszamy do przeczytania pracy .

List oficjalny S. Świech.pdf